Home ଦେଶ ବିଦେଶ ସୁନା-ରୂପା ତାରରେ ମାସ୍କ ବୁଣିଲେ କାରିଗର

ସୁନା-ରୂପା ତାରରେ ମାସ୍କ ବୁଣିଲେ କାରିଗର


କୋଏମ୍ବାଟୁର: ଦେଶରେ, କରୋନା ଭାଇରସର ନୂତନ ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମାସ୍କର ଚାହିଦା ମଧ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଲୋକଙ୍କ ଏହି ଚାହିଦାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବଜାରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଡିଜାଇନର ମାସ୍କ ମଧ୍ୟ ଆସୁଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାମିଲନାଡୁର କୋଏମ୍ବାଟୁର ସହରରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ବଣିଆ ବା ସୁନା କାରିଗର ସୁନା ଓ ରୂପାରେ ମାସ୍କ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସୁନା କାରିଗରଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ରାଧାକୃଷ୍ଣନ୍ ସୁନ୍ଦରମ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ |

ରାଧାକୃଷ୍ଣନଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଏଠାରେ ନିର୍ମିତ ସୁନା ମାସ୍କର ମୂଲ୍ୟ ୨.୭୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା। ଏହି ମାସ୍କରେ ୧୮ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା (ସୁନା) ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି | ରାଧାକୃଷ୍ଣନ୍ ସୁନ୍ଦରମ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୂପା ମାସ୍କର ମୂଲ୍ୟ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନଅ ଜଣ ଲୋକ ଏହାକୁ ବୁକ୍ କରିଛନ୍ତି।

photo-ani

ଏଠାରେ ସୂଚନା ଥାଉ କି କଟକରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀ ଆଲୋକ ମହାନ୍ତି ମଧ୍ୟ ସୁନାର ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିଥିବାର ନଜର ଆସିଥିଲେ । ତାଙ୍କର କଟକରେ ଫର୍ଣ୍ଣିଚର ବ୍ୟବସାୟ ରହିଛି। ନିକଟରେ ପୁଣେସ୍ଥିତ ପିମ୍ପରି-ଚିଞ୍ଚୱାଡ୍‌ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁନାର ମାସ୍କ ତିଆରି କରି ପିନ୍ଧିଥିଲେ । ଏହି ମାସ୍କକୁ ଦେଖି ଆଲୋକ ମହାନ୍ତିଙ୍କର ବି ଏଭଳି ସୁନାର ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଅଭିଳାଷ ଜାତ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ସେ ଜଣେ କାରିଗରକୁ ସୁନାର ମାସ୍କ ତିଆରି କରିବାକୁ ଅର୍ଡର ଦେଇଥିଲେ। କଟକର କାରିଗର ଏହାକୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଇ ଆଣିଛନ୍ତି। ମାସ୍କ ତିଆରି କରିବାକୁ ସୁନା କାରିଗରଙ୍କୁ ୨୨ଦିନର ସମୟ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ଏଥିପାଇଁ ତିନି ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିଲା।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |