Home ଦେଶ ବିଦେଶ ସୁପର ଆନାକୋଣ୍ଡା ପରେ ଗଡ଼ିଲା ଶେଷନାଗ

ସୁପର ଆନାକୋଣ୍ଡା ପରେ ଗଡ଼ିଲା ଶେଷନାଗ


ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମାଲ ପରିବହନରେ ସମୟ ବଞ୍ଚାଇବା ଦିଗରେ ଭାରତୀୟ ରେଳ ଆଉ ଏକ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି | ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରେଳ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଟ୍ରାକରେ ୨୫୧ ୱାଗନ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ‘ଶେଷନାଗ’ ଟ୍ରେନକୁ ନିୟୋଜିତ କରିଛି । ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ନାଗପୁର ଡିଭିଜନରୁ ଛତିଶଗଡ଼ର କୋରବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା ​​| ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ୬ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୨୬୦ କିଲୋମିଟର ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା। ଏହାପୂର୍ବରୁ ବୁଧବାର ଦିନ ‘ସୁପର ଆନାକୋଣ୍ଡା’ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରିଥିଲା। ୨ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ‘ସୁପର ଆନାକୋଣ୍ଡା’ରେ ତିନୋଟି ଇଞ୍ଜିନ୍ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ଓଜନ ୧୫ ହଜାର ଟନ୍ ଥିଲା |


ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ଘଣ୍ଟା ପିଛା ୬୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଓଡିଶାର ଲାଜକୁରା ରୁ ରାଉରକେଲା ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲା। କେନ୍ଦ୍ର ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶେଷନାଗକୁ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇର ଦୀର୍ଘତମ ଟ୍ରେନ୍ ଭାବରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ରେଳବାଇ ମାଲ ପରିବହନ ସମୟ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ସଞ୍ଚୟ ଉପରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଏବଂ ତେଣୁ ଟ୍ରେନଗୁଡିକୁ ଏକାଧିକ କୋଚ୍ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରି ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଅଧିକ ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନ କରାଯିବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି |

ସୁପର ଆନାକୋଣ୍ଡାରେ ୬ ହଜାର ହର୍ଷ ପାୱାର ବିଶିଷ୍ଟ ତିନୋଟି ଇଞ୍ଜିନ ଲଗାଯାଇଥିଲା | ଏହି ଟ୍ରେନରେ ୧୭୭ଟି ଲୋଡ୍ ୱାଗନ୍ ଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ୧୫,୦୦୦ ଟନ୍ ଓଜନର ସାମଗ୍ରୀ ପଠାଯାଇଥିଲା |

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |